Není otázka zda .. ale kdy bude Márquez šampionem

1. červenec 2014 | 22.14 |
› 

marc-marquezSezóna 2014 má svého jasného krále, který se vlády ujal již na konci loňské sezóny a sesadit ho z trůnu bude nanejvýš obtížné. Marc Márquez. Nikdo v letošní sezóně zatím nenašel recept na na tohoto představitele ryzího španělského motocyklového talentu, který prokazuje na své Hondě v každičké zatáčce a během veškerých soubojů, kterých je na trati účasten. 

Jeho bilance je obdivuhodná. Tohle už není jenom o dominanci, ale o dokonalosti. Osm vítězství z osmi možných, rovných 200 bodů svítí u jeho jména v tabulce průběžného pořadí celkového šampionátu. Ztráta 72 bodů Valentina Rossiho a Daniho Pedrosy je odstrašující. Proto si neklaďme otázku, jestli se Marc Márquez stane mistrem světa i pro letošní rok, ale kdy se jím stane ...

Marc Márquez se zdá být nezastavitelný, ovšem nic netrvá věčně, to bychom si my jako fanoušci MotoGP měli stále připomínat. Ovšem zdá se, že nic nezabrání tomu, aby si tento 21letý Španěl opět dokráčel k celkovému prvenství v nejvyšší kategorii. Má na svém kontě 8 vítězství v řadě a 6 získaných pole position v řadě. To sedmé mu na trati v Barceloně "ukradl" jeho týmový kolega Dani Pedrosa, zatímco to poslední osmé v Assenu získal Aleix Espargaró, a to vcelku překvapivě. Všichni víme, že jeho Forward Yamaha patří do tzv. kategorie Open, která nemá tovární podporu, tudíž k takovému výsledku mohlo dojít jen za velmi riskatních podmínek. Strategie během deštivé kvalifikace se ukázala jako klíčová, ale upřímně, nikdo se nebude zajímat o podmínky, historie hovoří o prvním pole position v královské kubatuře pro Aleixe Espargaró.

Noční závod v Kataru, zaatlantické závody v Austinu a Termas de Río Hondo, domácí Jerez, tradiční francouzské Le Mans, v návaznosti na něj bouřlivé rossistické Mugello, již zmiňovaná Barcelona a populární holandská TT na Assenu. Ať už se závod vyvíjel jakkoli, Márquez z něj vyšel vždy s pohárem nejcennějším. Na deštivém povrchu, jako naposledy, ho nic nezaskočilo, a to ani během výměny motocyklů kvůli nastavení do mokra a do sucha, a ani když se dopustí nějaké té chybičky, ještě se jeho odpůrci nemusí radovat, že celý závod nakonec nebude opanovat.

Dani Pedrosa a Valentino Rossi se zdají být nejžhavějšími kandidáty na prolomení nezdolnosti Márquezova zlatého údobí. Naposledy v Assenu je ale také doplnil Andrea Dovizioso, který odváděl na své červené Ducati velmi dobré výkony a své druhé místo si z Holandska odvážel zaslouženě. Posledním závodem, kdy s Márquezem svedl lítý boj o prvenství Jorge Lorenzo, jenž byl předpokládaným největším soupeřem nového mistra světa, bylo italské Mugello, kde byl Lorenzo velmi blízko tolik kýžené porážce konkurenta na Hondě. Od té doby ale mistr světa z let 2010 a 2012 není tím, od kterého všichni očekávali, že bude hlavní hrozbou pro staršího z bratrů Márquezových. Sezóna pro něj nezačala dobře, když během závodu v Losailu upadl v prvním kole a Austin zpackal již v samotném úvodu, když za svůj předčasný start musel odpykat penalizaci průjezdu boxovou uličkou a za 10. místo získal jen 6 bodů. V Argentině již získal pódium, Jerez byl pro něj bramborový, z Le Mans odjížděl se šestým místem, prohrané Mugello v závěrečných pasážích, opět další brambora z domácí Barcelony a poslední nepodařený mokrý Assen znamenal pouhé 13. místo.

Je před námi ještě celých 11 závodů, čili 275 bodů ve hře, ale bude nanejvýš těžké pro všechny jezdce, aby s aktuálním stavem něco udělali. Následující Sachsenring se může odehrávat v úplně stejném duchu, ale také nemusí ... v případě toho pravděpodobnějšího scénáře ale již začněme odpočítávat měsíce, týdny, dny do té doby, než se Marc Márquez stane dvojnásobným mistrem světa MotoGP.

Bude tedy Márquez neporaženým králem i po zbytek roku 2014, nebo se přeci jenom najde odvážný princ, který se pokusí onu nadvládu zlomit?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře