Proč tohle všechno?

29. červenec 2011 | 11.58 |

Ano, to se ptám už hodně dlouhou dobu sama sebe. Proč se kolem nás děje tolik špatných a zlých věcí? Není den, aby se nic nestalo. A já se ptám proč? Protože si to zasloužíme? Ano, nejspíš to tak bude. Každý člověk si zaslouží trochu toho zla, protože nikdo není čistý jako papír. Ale proč v tak velké míře? Asi je vážně pravda, že nastane konec světa, protože všechno k tomu směřuje. Ale co bude ten konec světa? Co si pod tím máme představit, když nám to neustále předhazují? Jsme opravdu jediní v celém vesmíru, kteří jsou obdarování takovým darem jako je život? A změnilo by se něco, kdyby tento jediný život vyhasl? Nastalo by něco? Nebo by se jenom naše planeta změnila a všechno by pokračovalo tak, jako doteď? Na tyhle otázky si prostě odpovědět nedokážu, a nedokážu se ani přiklonit k jedné či druhé straně ... jestli bude konec světa nebo ne. Nedokážu to. Občas mám pocit, že to tak bude, protože už nelze dále snášet tento odporný svět. Ale když se na to podívám jinak ... rozhodně se mi nechce připustit, že už za nějaký ten rok a půl všechno má skončit. Protože já bych toho chtěla tolik udělat, dokázat, vybudovat pro sebe i pro ostatní, žít svůj vlastní život. Ale k čemu ten svět směřuje? Když ne ke konci tak k čemu? A jak může naše planeta přežít tohle zlořádění, tuhle neúctu, které se na ní dopouštíme? Za prvé to nemůže přežít ona, a za druhé to nemůžeme přežít ani my. My totiž zničíme nejdřív sebe, a potom až naši planetu, díky které (jako jediné!) máme možnost být součástí tohoto světa, celého vesmíru. O nikoho jiného bychom se neměli starat víc, než o svou rodnou Zemi. Ale na to by měl přijít každý člověk sám. K těmto úvahám a nezodpovězeným otázkám mě přivedla kniha Josteina Gaardera Hrad v Pyrenejích. Musím říct, že o tom budu ještě dlouho přemýšlet. Netuším, zda autor čerpal z něčeho konkrétního, ale během čtení této knížky mě zachvátila obrovská touha navštívit ta místa, o kterých píše, kde se to stalo. Možná to bude umocněno tím, že jde o Norsko. To byl koneckonců také můj cíl číst něco z prostředí Norska.
Další věc, kterou chci zmínit, je email, který jsem dostala. A byl to asi ten nejpravdivější email, jaký jsem kdy obdržela. Tentokrát se týkal výhradně České republiky a její politické situace. Rozhodně to není nic, na co bychom my Češi měli být pyšní. Dokonce se bojím nazvat je vládou. A když .. tak komu vládnou? Nám? Ne, to v žádném případě, oni .. tedy každý zvlášť .. vládnou sami sobě! A to je více než politováníhodné. Ráda bych, aby se lidé vzpamatovali a uvědomili si, v jakém svinstvu žijí. A opět je to neúcta, kterou na na nás dopouštějí. To jsme Češi tak slabý národ?! I tohle by si měl každý člověk uvědomit sám. Na chvíli poslouchat svůj snad zdravý rozum a pochopit, že takto se žít nedá. Mluvím za sebe, protože takový já mám pocit. Takhle už to dál nepůjde. Ráda bych, aby měl každý občan České republiky možnost přečít si ten šestistránkový dokument PDF a říct: "Ano, ten má pravdu. Pojďme to změnit." Protože všechno jde změnit.
Sama nevím, kde se ve mně tyhle myšlenky vzaly, ale nemohla jsem si je nechat pro sebe. Nevím, zda si to vůbec někdo přečte, ale je to pro můj pocit, že jsem se snažila něco udělat, když jinak to asi nedokážu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč tohle všechno? niki 29. 07. 2011 - 15:46
RE: Proč tohle všechno? marit 29. 07. 2011 - 16:54
RE: Proč tohle všechno? jirka1 29. 07. 2011 - 17:39