RUSH Movie

7. listopad 2013 | 17.24 |

Rush-2013-Poster-carwitterNečekaně dlouho jsem zápasila s problémem, do které rubriky mám článek a plánovanou menší recenzi zařadit, protože jak všichni víme, film RUSH se týká motorsportového prostředí, konkrétně Formule 1. Jenže moje rubrika F1 je založena spíše na aktuálních článcích a mých postřežích, a tak jsem se rozhodla pro Můj svět, protože to i docela odpovídá. Týká se to mého pohledu na film jako takový.

Ano, konečně jsem měla možnost tento film vidět, minulou neděli jsem na něm byla v našem městském kině Hvězda v Přerově se svou sestrou, která byla tím nejlepším doprovodem, jaký jsem si mohla přát.

Film RUSH pojednává o životním příběhu dvou závodních jezdců, kteří byli v 70. letech největšími rivaly, Jamese Hunta a Nikiho Laudy. Rivaly byli na závodní trati, v boji o vítězství, tituly, ale pokud nešlo o závodění a Formuli 1, byli podle mě svým způsobem přátelé, kteří burcovali jeden druhého. Niki Lauda byl vždy velmi rezervovaný, mírný a sebejistý, oplýval neuvěřitelným talentem porozumět vozu, jeho nastavení a chování, byl pro tým nezměrným přínosem a v neposlední řadě byl rychlý. James Hunt byl také, to byla jejich společná vlastnost spolu s tím, že chtěli za každou cenu jeden druhého porazit a byli odhodlaní udělat pro to všechno. Hunt byl však na druhou stranu velmi společenský, užíval si jednu párty za druhou, vyhledával společnost žen, alkohol, cigarety a sex by mohly být jeho druhým jménem.

Ihned při prvních sekundách první scény mi naskočila husí kůže, protože jsem věděla, že mě čeká něco dokonalého, vždy to tak budu cítit, když se nějaký film bude týkat tématu mě blízkému. Abych řekla pravdu, vztah mezi Huntem a Laudou jsem pořádně objevila až díky informacím o přípravách tohoto filmu, vždy pro mě byl Lauda tím, který přežil hrůzostrašnou nehodu, po níž mu na obličeji zůstaly všeříkající jizvy a začal nosit k němu navždy patřící červenou kšiltovku. Něco víc o této době jsem se dozvěděla z knihy Senna versus Prost, kde byly nastíněny jeho tituly, nehoda a následný návrat. A pak přišlo všechno kolem RUSH a zjistila jsem pořádně, kdo byl James Hunt, co bylo mezi ním a Laudou. V té chvíli jsem věděla, že pro zhlédnutí tohoto filmu udělám vše.

Od samého počátku se dozvídáme o začátcích Hunta i Laudy ve Formuli 3, kdy začala jejich rivalita. Podíváme se pod pokličku soukromého týmu Hesketh, za něž v počátcích kariéry závodníka F1 závodil James Hunt, zjistíme, co všechno udělal Lauda pro zlepšení vozu ihned, co poprvé vstoupil do garáže týmu na předsezónních testech. Jeho práce a schopnost myslet dopředu mě naprosto ohromila, on byl tím, který tomu rozuměl a který k tomu měl vždy nejvíc co říct, což je správné, protože jenom závodník ví nejlépe, jaké auto řídí a řídit chce. To se projevilo i v momentě, kdy po přestupu do Ferrari usedl do jejich vozu. Nešetřil nadávkami, nebral si servítky, řekl všechno tak, jak bylo. Máme možnost vidět, jaké bylo krátké manželství mezi Jamesem Huntem a topmodelkou Suzy Millerovou. Naopak u Laudy můžeme vidět oddanost mezi ním a jeho partnerkou Marlene Knausovou, která byla po jeho boku celou dobu.

Je až neuvěřitelné, že se tvůrcům filmu podařilo naprosto věrně okopírovat Laudovu nehodu z 1. 8. 1976 na německém Nüburgringu, kde jeho auto po nárazu do hrazení vzplálo od protržené palivové nádrže a Lauda byl v hořícím pekle celou jednu minutu, než se jim podařilo dostat ho z auta. Popáleniny třetího stupně na obličeji a plících. V následujících scénách jsem se ani neodvažovala dýchat. Za nehodou zřejmě stála nějaká porucha, ale svou roli zde hrálo i to, že Lauda musel být pod tlakem kvůli špatně se vyvíjejícímu závodu. Po přezutí pneumatik do mokra na pneumatiky do sucha se musel vydat na stíhací jízdu, protože zastávka v boxech v podání jeho týmu Ferrari byla katastrofální ve srovnání s Huntem a jeho McLarenem. A pak tu byla Marlene. Ne dlouho předtím se během velmi zdrženlivého svatebního obřadu vzali a pokud jsem dobře pochopila, byla to jejich svatební cesta, kde Niki prohlásil, že štěstí je nepřítelem, protože teď už má co ztratit. Rozhodně jejich vztah byl jedním z nejpevnějších, a proto mi je velmi líto, že přestože toho spolu tolik prožili, v roce 1991 se rozvedli. Niki trpěl, zdravotnická péče nebyla zdaleka tak vyspělá, jak je v dnešní době, ale trpěla i ona, a to psychicky. Musela všechno tiše a trpělivě snášet, a přitom mu stát po boku a být mu oporou v tak těžké životní situaci, do jaké se dostal. Jeho touha vrátit se však byla nezměrná. Vidět Hunta vyhrávat byla Laudova největší motivace a je až neskutečné, že díky té obrovské rivalitě mezi nimi to Lauda dokázal.

To, že se Lauda s Huntem potkali již v F3, bylo pro mě poněkud překvapením, ale pokud si tady režisér filmu Ron Howard nic nepřikreslil, alespoň víme, jak to začalo. Jednou z nejlepších scén pro mě bylo seznámení Nikiho Laudy s Marlene, ani ne tak kvůli nim samotným, protože tento úryvek z filmu jsem viděla již v jednom z trailerů, ale kvůli těm dvěma Italům, kteří, narozdíl od Marlene, Nikiho poznali. Další scénou, která mě chytla za srdíčko, byl rozhovor Nikiho s Jamesem poté, co se Lauda po něco víc než jednom měsíci po nehodě z Nürburgringu vrátil na závodní dráhu v Monze. Rozhovor o tom, jak se James Hunt cítí zodpovědný za to, co se stalo, zejména kvůli tomu, že on byl ten, který protěžoval, aby se na nebezpečné trati Nürburgringu závod odjel i za deštivých podmínek, a Laudovo přiznání: "Watching you winning those races you were equally responsible for getting me back in the car." A poslední scénou, u které mi naskočila husí kůže, byla ta závěrečná, kdy se Hunt s Laudou setkali na soukromém letišti v Bologni.

Co jsem postrádala, byly občas datové údaje, zpočátku jsem si totiž nebyla jistá, v jakém roce se nacházíme. Byl to rok 1970 a F3, jenže potom už jsme přeskočili jinam, a to pro člověka, který tu dobu nezažil, bylo zmatečné, ale zase rozumím tomu, že se nejednalo o dokument, kde by tyto přesné údaje byly nezbytné. Tohle byl film, hollywoodský film. Dále jsem očekávala, že postava Suzy Millerové, později Huntové, dostane ve filmu ještě více prostoru, ale jak skončila její etapa v Huntově životě, skončila i ve filmu. Podle děje James Hunt choval andulky, a to je něco, co bych málokdy u závodního pilota jeho typu hledala, ale bylo to něco, co nastínilo jeho slabost a čím jsem byla příjemně překvapená.

Pokud mám něco říct o výkonech herců, tak budu velmi stručná. Wow. Chris Hemsworth se role Jamese Hunta zhostil s velkou grácií, byť mohl jen odhadovat, jaký Hunt se skutečnosti byl. Také klobouk dolů před jeho anglickým přízvukem, který jako Američan musel naposlouchat. O výkonu Daniela Brühla v roli Nikiho Laudy padlo již mnoho slov chvály, ať kvůli jeho rakouskému přízvuku, který se musel naučit, aby mluvil stejně jako Lauda, nebo kvůli tomu, jak dokázal zahrát scény po nehodě. Ale nemělo by se zapomínat i na ostatní herce, kteří se svých rolí zhostili neméně povedeně. A to platí i o maskérech, kteří Laudovy popáleniny a jizvy zachytili více než věrohodně.

Po skončení filmu se mi ani ze sedadla vstávat nechtělo a litovala jsem toho, že už je konec a nejradši bych se podívala znova. Kladně hodnotím i závěrečné autentické záběry obou pilotů, které celému filmu dodaly ten správný efekt, to, že celé to napsal život, že ten pán s červenou kšiltovkou toho má za sebou tolik a přes veškerou rivalitu ve svém životě toho rozpustilého Brita postrádá. Velmi bych si přála, abych se mohla dozvědět Huntův názor na tohle dobu, na to, co k sobě navzájem cítili, protože to nebyla nenávist. Jenže to už se nikdy nedozvíme, protože 15. 6. 1993 zemřel.

O zhlédnutí filmu Rush jsem snila dlouho, a tak jsem ráda, že mohu říct, že mě tento film nezkamal. Ron Howard v pozici režiséra filmu odvedl skvělou práci a já jsem šťastná, že vím zase o něco více z historie Formule 1. Ale bez fenomenálních Jamese Hunta a Nikiho Laudy by tento film nikdy nevznikl, proto těmto dvěma hrdinům patří to největší díky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: RUSH Movie karlos 07. 11. 2013 - 18:11
RE(2x): RUSH Movie marit 07. 11. 2013 - 18:17
RE: RUSH Movie niki 08. 11. 2013 - 14:42
RE(2x): RUSH Movie marit 08. 11. 2013 - 19:02