Red Bull -> STR -> Arden International -> MW Arden

12. září 2013 | 22.16 |

red-bull_academyUž dlouho rozmýšlím nad vazbou těchto čtyř týmů a včera večer mě popadla taková nálada a šlo ze mě tolik myšlenek, že jsem se rozhodla to publikovat. Budu jenom věřit, že si všechno povzpomínám a vznikne z toho to, co chci.

Nejde ani tak o vazbu mezi týmem Red Bull a Toro Rosso. Ta je všeobecně známá, poněvadž jsou oba dva součástí Formule 1 a STR funguje jako taková zásobárna jezdců hlavního týmu Red Bull. O tom jsme se přesvědčili již v případě Sebastiana Vettela a nyní také u Daniela Ricciarda. Bohužel u některých případů k tomu nedošlo, ať už to byl Sébastien Buemi, Sébastien Bourdais nebo Jaime Alguersuari. Ti se šéfům Red Bullu ani Toro Rosso zřejmě nehodili. Je jenom otázkou, co se stane s Jean-Ericem Vergnem, který momentálně u STR působí, ale silně se obávám, že jeho kroky do veleváženého Red Bullu nepovedou. Pokud se Danielovi bude příští rok dařit a zdárně bude sekundovat jejich Sebastianovi, tak si ho v týmu určitou dobu nechají, o tom není pochyb. A jelikož je Jev stejná generace jako oni, tak pochybuju, že by se tam vešel. A v Toro Rosso nezůstane navěky, protože má fungovat jako juniorka, kam přijdou noví a noví talenti, kterých je nyní požehnaně. Přiznám, že Vergne nepatří k mým top jezdcům, ale možná by mi to bylo i líto.

Co mi však vrtá hlavou je spojení dvou Ardenských týmů - Arden International působící v GP2 a MW Arden z GP3. Oba dva jsou vlastně jeden, pokud to tak mohu nazvat. Už dřív jsem se zmiňovala, že patří otci Christiana Hornera (aneb stále si nemůžu zapamatovat jeho ctěné jméno), což dělá z Ardenu a Red Bullu nerozdělitelnou dvojku.

Jeden můj český internetový kamarád jednou na twitteru napsal, že Toro Rosso si nikdy nevezme do týmu jezdce z GP2. Přišlo mi to jako naprostá hloupost, protože jsem věřila, že Mitch Evans má rozhodně potenciál stát se v několika letech jejich jezdcem. Bohužel začínám mu dávat za pravdu, protože pozoruji jisté skutečnosti, které tomu nasvědčují. Jednou věcí je video, které jsem včera zhlédla. Bylo to kraťučké video od Red Bullu o mentorství Marka Webbera vůči Mitchi Evansovi, kde sám Mitch přiznal, že nemá dostatek peněz pro Formuli 1. Ano, to mě překvapilo. Možná jsem byla velmi naivní, když jsem si myslela, že když je jeho mentorem Mark Webber, tak má automaticky plnou kapsu peněz. Tak to bohužel není. Další věcí je momentální zájem představitelů Toro Rosso o Daniila Kvyata nebo Carlose Sainze jr. jako potenciálního pilota pro příští sezónu vedle Vergneho. Oba dva jsou závodními piloty GP3 právě pro MW Arden a v posledních pár závodech podali velmi dobré výkony. Ovšem vyvstává otázka, proč by u všech všudy brali mladíky až z GP3? A jsme u názoru mého kamaráda ... Třetí věcí je letošní forma Arden International v GP2 a MW Arden v GP3. Pokud se na to podíváme zblízka, uvidíme, že lepší výsledky podávají jezdci MW Arden. Za posledních šest závodů byl z trojice Carlos Sainz jr.

, Robert Visoiu, Daniil Kvyat mimo nejlepší desítku jen jednou Sainz a na svém kontě mají dohromady 8 pódiových umístění. Pro porovnání Arden International má rovná 4 pódia a všechna získal Mitch Evans. Abych se vyjádřila, co přesně tímto chci říct ...
Po odchodu Daniela Ricciarda z Toro Rosso se uvolnilo jeho místo a většina lidí (včetně mě) předpokládá příchod Antonia Félixe da Costy z WSR. Ovšem začalo se mluvit i právě o Sainzovi a Kvyatovi. Oba dva mají zkušenosti pouze z tohoto roku z GP3, tedy srovnatelné se zkušenostmi Mitche Evanse z GP2. Nevidím tedy důvod, proč by měl být přehlížen, pokud tedy vedení STR pokukuje tímto směrem. Navíc jsou všichni tři naprosto stejný ročník - 1994.
Prostě a jednoduše mi přijde, že se STR a možná i Red Bull samotný cíleně zaměřuje spíše na GP3, tím pádem by odhad mého kamaráda byl správný. Výsledky MW Arden jsou o hodně lepší než Arden International, a to ve mě vyvolává otázku proč? Jak to, že Arden International tak strádá?
Berme teď chvíli Ardenské týmy jako jeden celek. Typickým vysvětlením toho, co chci říct, mohou být přesýpací hodiny či misky vah. S obtížemi se obě strany vyrovnávají, v mnoha případech jedna převyšuje druhou, a jakmile se zaměříme na tu druhou, která strádá, začne automaticky strádat ta první. A pořád dokola. Jenže .. měla jsem pocit, že MW Arden se začal zlepšovat až v posledních pár závodech, jenže mýlila jsem se. Hned v druhém závodě sezóny zaznamenali 6 umístění v nejlepší desítce - jedno vítězství, jedno třetí místo, jedno čtvrté místo, dvě pátá místa a jedno místo osmé. Bohužel jsem si také myslela, že Arden International na tom byl od začátku sezóny lépe. V druhém závodě v Malajsii sice skončil Evans třetí a Cecotto pátý, jenže pak bylo až světlé místo Evansovo dvojité pódium v Monaku a potom jeho sedmé a druhé místo z Maďarska. Naposledy v Itálii získal alespoň Cecotto jeden bod za osmé místo ve druhém závodě.
To všechno podporuje názor, že závodník z GP2 se jen těžko bude do Formule 1 dostávat a nezáleží na tom, koho má za sebou. A přijde mi to naprosto nelogické a nespravedlivé. Navíc by byla naprostá hloupost, aby se devatenáctiletí kluci dostali do F1. Již jsem to zmiňovala v článku o Mitchovi a můj názor, že by měl v GP2 vydržet ještě dvě sezóny stále platí. A pro ty dva - Sainze s Kvyatem, taktéž.
Mohlo být již od začátku roku jasné, že Red Bull a Toro Rosso nezajímají závodníci v GP2, ale že dají přednost někomu z GP3? Kdyby byl někdo hloubavý a měl velkou fantazii, tak by na to přišel. Stačí se totiž podívat na kombinézy všech pěti pilotů. U Cecotta, Evanse a Visoiua je kombinéza klasická týmová. Ovšem u Sainze a Kvyata vypadá, jako by závodili za samotný Red Bull, takže už i tohle něco znamená a vypovídá to o prioritách, protože tito dva musejí být určitě podporovaní Red Bullem jako takovým. U Sainze si jistá jsem, ale u Kvyata nikoli, jenže kdyby tomu tak nebylo, tak by neoblékal tmavomodrou kombinézu s nápisem Red Bull.
Aby se do F1 a do týmu Toro Rosso dostal v budoucnosti Mitch Evans, musel Mark Webber sekat dobrotu a ještě bude muset. Už jsem si totiž říkala, že teď už mu může být jedno, jestli nebude poslouchat a podrazí Vettela tak, jak to udělal on v Malajssi, když je jasné, že už ho v Red Bullu nic nedrží. Jenže on kvůli Mitchovi nemůže, teď mi je to jasné. Aby se za něj mohl přimluvit a jeho slovo mělo určitou váhu, musí si u Red Bullu zachovat dobrou pověst. A jelikož Mitch nemá dostatek financí, tak to bude potřeba. Pokud se však časem nerozhodne jiný tým, že by ho chtěl, protože on žádnou smlouvu s Red Bullem nemá.

Aniž bych tedy chtěla, tak jsem se dobrala konce a vysvětlení. Tedy, vysvětlení to zřejmě není, protože nepochopím tuto strategii, kterou Red Bull s Toro Rosso nasadili, ale došla jsem k jistému, byť frustrujícímu, závěru. Vsadím cokoli, že výsledky Arden International se do konce sezóny nezlepší, že už Cecotta ani Mitche na stupních vítězů neuvidíme ani v Singapuru ani v Abú Dhabí, zato titul od Kvyata se zdá být vcelku pravděpodobný. A to potom nechci vědět, co se stane, i když Abú Dhabí je na rozhodování o pilotovi poněkud pozdě. Ale šéfové mají svou vlastní hlavu a může jim být jedno, kdy si to oznámí. Ovšem pro toho druhého, zhrzeného, to zas takové "nic" není, ten si musí shánět sedačku na poslední chvíli. Nicméně stále doufám, že jezdcem Toro Rosso se stane Antonio.

Jenže stále nedokážu pochopit, proč se Red Bull, potažmo Toro Rosso, tolik vyhýbají kontaktu s GP2 a radši to vezmou oklikou přes WSR. Nechci snižovat kvality pilotů WSR, to bych si nedovolila, ale proč? Proč se u Ardenu veškerá pozornost obrací na tým v GP3? Je to schválně, aby mohli všem ukázat výsledkové listiny a doložit důkaz, že právě tito piloti jsou lepší než z GP2? Proč nechápou, že pro mladé kluky je nejdůležitější sbírání zkušeností a poctivý postup přes další kategorii? To bude asi má věčná otázka ... proč?

Nejsem si úplně jistá, jestli jsem se vyjádřila přesně tak, jak jsem to měla na mysli včera večer, ale pokusila jsem shrnout, o čem přemýšlím už pár závodních víkendů zpět. Ale zdá se, že jsem zase o trošku moudřejší ...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší