Mitch Evans a jeho budoucnost v F1

1. září 2013 | 22.25 |

mitch_evans_28Novozélandský závodní talent Mitch Evans je určitě budoucím kandidátem na sedačku v jednom z týmů Formule 1. Ovšem nyní závodí za tým Arden International v sérii GP2, která je tzv. předstupněm samotné královny motorsportu. V této sérii je však mnoho mladých nadějných pilotů, o nichž by se v souvislosti s Formulí 1 dalo mluvit i více. Evansovi do karet však hraje fakt, že je podporován Markem Webberem jezdícím doposud za rakouský tým Red Bull Racing, k němuž má i sám Evans jistý vztah a je určitým způsobem i sponzorován společností Red Bull. Na druhou stranu ale nepatří do juniorského programu Red Bullu tak, jako je to v případě Antonia Félixe Da Costy či Carlose Sainze jr.

Jelikož přechod Daniela Ricciarda do stáje Red Bull se zdá být na spadnutí, i když ho všichni popírají jako největší hlupáci, tak se jeho místo u Toro Rosso uvolní. Za největšího kandidáta se považuje již zmiňovaný Portugalec Antonio Félix da Costa závodící nyní ve Světové sérii Renault, který je členem juniorského týmu Red Bullu a měl by být "na řadě". A podle mě by si tuto pozici zasloužil, protože dělá vše pro to, aby to místo dostal. Co jsem stihla vypozorovat, tak jeho přechod je "samozřejmě" podmíněn skvělými výsledky a v poslední době to v jeho podání žádná dominance nebyla, ale to dle mého názoru nic znamenat nemusí. Bylo by jenom přirozené, kdyby u něj následoval přechod do Formule 1 do týmu Toro Rosso. Následoval by tak zde své předchůdce Jaimeho Alguersuariho, Sébastiena Buemiho, Daniela Ricciarda a Jean-Erica Vergneho, kteří VŠICHNI přišli z WSR. Nyní se na scéně objevily dva nové talenty, kteří mají co do činění s Red Bullem jako takovým. Jedním je Carlos Sainz jr. a druhým právě Mitch Evans, kteří si razí cestu přes GP3 a GP2. 

Oba dva jsou příliš mladí na to, aby v nejbližší době do F1 vstoupili, ale časem se z nich stanou velcí závodníci hodní tohoto postu. O Evansovi by se to možná dalo říct už teď, neboť se v loňské sezóně stal šampiónem GP3 za tým MW Arden. Od letošního roku postoupil do vyšší série - GP2, ovšem téměř ve stejném týmu. Arden International. Není to tak dávno, co jsem zjistila, že majitelem tohoto týmu je otec Christiana Hornera, tudíž se už ničemu nedivím - že v těchto dvou týmech (GP2 a GP3) si "vychovávají" budoucí jezdce Formule 1.
Mitch Evans letos podává velmi dobré výkony, když zažívá svou nováčkovskou sezónu. Na svém kontě má již čtyři pódiová umístění. První přišlo hned v Malajsii ve druhém závodě. Další dvě přidal v ulicích Monaka, kdy podvakrát vystoupal na třetí místo (ostatně i v Malajsii). Naposledy jsme ho mohli na stupních vítězů vidět v Maďarsku, kdy zajel svůj dosud nejlepší výsledek, totiž skončil druhý. 

mitch_evans  

jpg" alt="mitch_evans_2" width="300" height="204" align="absBottom">
Mitch Evans s pohárem pro vítěze GP3 + na stupních vítězů ve druhém závodě v Monaku

Pro devatenáctiletého kluka jako je on by bylo nejrozumější v GP2 zůstat. I v nižší GP3 strávil dva roky, ten první je vždy těžší a v druhém roce už si dovolíte víc a také si více věříte. Ubudou vám konkurenti a myslíte na titul. V jeho případě to tak zaručeně bude. Ale podle mě by rozhodně nebylo na škodu, kdyby tam zůstal dvě sezóny a nejenom tu nadcházející. Navíc, pokud do F1 skutečně půjde Félix da Costa, tak by si zasloužil šanci nejenom na jednu "přechodnou" sezónu, a nesmíme také zapomínat na Jean-Erica Vergneho, který má obdobné ambice jako Ricciardo, což je přirozené. Takže dva další roky by pro Mitche měly být jenom přínosem.

"Dal bych cokoliv za to, abych závodil za Toro Rosso," řekl Mitch Evans pro Speedcafe.com, "letos mě trochu sponzoruje Red Bull, což je skvělé. Uvidíme, co se stane. Samozřejmě jsou tady další jezdci, kteří budou chtít o toto místo bojovat. Takže se na to zaměříme a uvidíme, co se stane. Spekulace ohledně příštího roku visí ve vzduchu. Hodně toho závisí na finanční podpoře, které se vám dostává. Pokud ji budeme mít příští rok takovou, jakou máme letos, tak to vypadá, že budeme opět v GP2. Rád bych se stal testovacím jezdcem v F1 souběžně se závoděním v GP2, to by bylo dokonalé. Ale nikdy nevíte, co se stane. Myslím, že se zlepšuji, čím blíž jsem Formuli 1, ale nejsem si jistý, jestli jsem v pozici, kdybych měl udělat další krok. Ideální by bylo strávit před F1 ještě jeden rok v GP2, ale to je přirozené. Pokud dostanu možnost v F1, tak tam nechci přijít příliš brzy, protože než ji poznáte, už můžete být venku. Chci být v F1 dlouhou dobu, ale kdo ví, co se stane, a já se musím letos i příští rok ještě hodně učit."

Jak už jsem i zmínila, tak Mitchovi se dostává velké podpory od Marka Webbera, který ho objevil v roce 2009, od té doby mu stojí po boku a dává mu cenné rady do závodního života. Evans však nyní přepokládá, že po odchodu Marka Webbera z Formule 1, se jeho mentorství ještě zvýší, poněvadž bude mít Australan více času.
"V této sezóně je pomoc z Markovy strany ohromná. Auta jsou nyní více podobná těm, ve kterých jezdí i on, takže mi může předat spoustu informací a naopak. Dodává mi hodně sebedůvěry a také mnoho rad. Bez toho by byl můj život letos o dost těžší. Myslím, že mi Mark bude příští sezónu moci pomáhat ještě více poté, co přestoupí k Porsche. Harmonogram F1 je velmi náročný, takže možná na mě bude mít více času. Naštěstí pro mě, jsem jediný závodník, který se o to zajímá, takže to z mého pohledu bude pro mě lepší, ale to nezjistím, dokud se tohoto bodu nedostanu."

mitch_evans_31  mitch_evans_15
Mitch Evans na pódiu v Maďarsku + v roce 2011 s Markem Webberem

Je ovšem jasné, že tohoto mladého závodníka nesmíme spustit z dohledu, protože jeho kariéra je vyvíjí více než slibně. Těžko odhadovat, jak by vypadala, kdyby se v jeho životě neobjevil Mark Webber a mladý Mitch by se musel prokousávat závodními sériemi víceméně sám. Nemá cenu se však na tohle zaměřovat, protože to nikdy nezjistíme. Můžeme jenom čekat, jak to s tímto Novozélanďanem v budoucnosti dopadne, či ho v F1 uvidíme přespříští sezónu nebo později, a jestli v GP2 zopakuje vítězství v šampionátu tak, jak tomu bylo v GP3. Jedno však říct musím a to, že bych mu to strašně přála. Sám prohlašuje, že chce být dalším novozélandským mistrem světa, takže mi (jako jeho fanynce) nezbýbá nic jiného, než mu držet pěsti, aby mu to vyšlo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mitch Evans a jeho budoucnost v F1 niki 02. 09. 2013 - 11:46
RE(2x): Mitch Evans a jeho budoucnost v F1 marit 02. 09. 2013 - 13:13