Proč Vergne ztratil šanci?

14. srpen 2013 | 16.21 |
› 

vergne2Jean-Eric Vergne říká, že cítí, že jeho nekonzistentní výsledky ho stály šanci stát se týmovým kolegou Sebastiana Vettela v týmu Red Bull pro příští rok. Poté, co Mark Webber oznámil odchod z F1 do týmu Porsche, byl Vergne označován jako jeden z možných kandidátů na jeho místo. Ovšem vedle něj to byl také Daniel Ricciardo a sám velký Kimi Räikkönen. Nakonec to byl právě Francouz, který dostal Černého Petra a odešel z boje o sedačku v rakouském týmu jako zpráskaný pes.

"Red Bull je mistrovský tým a potřebuje jezdce, který bude získávat body v každém závodě, aby vyhrál titul," cituje Vergneho L'Equipe, "pokud se podíváte na letošní výsledky, získal jsem více bodů než Ricciardo, ale on dokončil všechny závody. Já ne," řekl, "Ricciardo je v paddocku vnímán jako ten konzistentní a já ne. To je nálepka, kterou s sebou nosím."

"Je to komplikovaný výběr a Horner není jediný, který o tom rozhoduje. Adrian Newey má, co říct stejně jako Dietrich Mateschitz a Helmut Marko. Chápu riziko, do nějž se pouštějí, když najímají mladého jezdce, jako jsem já nebo Daniel. A fakt, že závodník nedokončil polovinu závodů, ho vyřazuje."

Podle mě není vůbec jednoduché se vcítit do jeho pozice. Do Formule 1 přišel až po Danielovi, což jasně poukazovalo na to, kdo má v celkovém součtu větší šance na postup z Toro Rosso do Red Bullu. Jenže oba dva dostali po Markově rozhodnutí stejnou šanci, měli se poprat o to místo, ale do boje vstoupil ještě někdo, a to Kimi. Osobně si myslím, že by byla velká chyba, kdyby tam Kimi opravdu šel. I kdyby mu to dalo větší šance získávat vítězství, tak titulu by se tam nedočkal. I když Red Bull popírá hru na Sebastiana, všem je to jasné. Jenom si představte, že by se mohl Vettel dostat v určitém období sezóny do pozice týmové dvojky? Odpusťte, ale k tomu by nedošlo. Ano, Kimi by ho párkrát porazil, ale to by tak bylo vše. A navíc, Kimimu je lépe v Lotusu, kde na něj nikdo netlačí PR akcemi a hordou novinářů. Tohoto místa by se měl držet.
Do Red Bullu by měl jít jeden z dvojice Ricciardo - Vergne, protože mají místo v jejich juniorském týmu Toro Rosso, z něhož by logicky měl vzejít závodník pro Red Bull. Pokud ne, tak je naprosto zbytečný. A pokud místa v nejlepších týmech budou obsazována stále těmi stejnými a stárnoucími jezdci, tak se F1 nikam nedostane. Možná mám na vše až velmi převratný názor, ale spousta mladých nadějných jezdců končí buď před branami F1, nebo v průměrném týmu a málokdy se dostanou výše. Na druhou stranu vyvstává otázka, jestli je dobré mít jezdce typu Vettela, který se velmi mladý stal v nejlepším týmu již třikrát mistrem světa a stále své tituly může sbírat.
Rozhodně došlo k tomu, že Vergneho z boje takticky vyřadili. Nikdy jsem ho neměla ráda, ale nejsem si úplně jistá férovostí tohoto rozhodnutí. Souhlasím s tím, že potřebuje sbírat zkušenosti, ale .

.. pojďme si rozebrat jeho a Danielovu bilanci:
Z celkových odjetých 10 závodů jich Vergne dokončil 6 a ve třech bodoval - úspěšnost dokončení závodu = 60 %, úspěšnost v bodování = 50 %
Ricciardo jich z 10 závodů dokončil 7 a bodoval ve třech - úspěšnost dokončení závodu = 70 %, úspěšnost v bodování = 43 %
Vergne má pouze o 1 nedokončený závod více, tudíž netuším, odkud se bere ta povídačka, že Daniel je konzistentnější než Vergne. Hodně do toho promlouvá i úspěšnost v kvalifikacích, kde je jasně lepší právě Daniel.
Další věcí, která mi poněkud vrtá hlavou, je vztah Daniela a Jean-Erica. Z jedné věty mám pocit, že na něj Vergne žárlí a z další, že si rozumějí. Obecně bych se přikláněla k tomu, že se cítí ukřivděn a zrazen, ovšem musí rozhodnutí respektovat a s Danielem vycházet, ale nemůže si pomoct a zabránit tomu, aby nežárlil.

Podle mého názoru se Sebastianovým týmovým kolegou stane Daniel Ricciardo, a to říkám nejenom proto, že Danielovi fandím. Opravdu bych si přála, aby si Daniel polepšil a závodil v pořádném týmu, kde má na to vítězit a ukázat vše, co v něm je. Bohužel by to znamenalo, že by šel Daniel do týmu, který nesnáším ze všech týmu F1 nejvíce. Pokud k tomu nakonec dojde, tak si myslím, že u mě přeci jenom převáží Danielovo štěstí na úkor mé nechutě vůči Red Bullu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře