Mladíci před F1

9. srpen 2013 | 20.19 |
› 

Originally posted 16. 7. 2013 9:45 on marit0cz.wordpress.com

Tak jsem se rozhodla, že o tomto se musím vyjádřit ve svém mateřském jazyce. Už jsem to nakousla včera v příspěvku ohledně záchrany Sauberu ruskými investory a toho, že se k jejich vývojovému programu připojuje mladý ruský pilot Sergej Sirotkin, aby tam v roce nadcházejícím dostal závodní sedačku. Ano, je mu 17 let a závodí ve World Series by Renault, ze které mimochodem přišel např. Jaime Alguersuari, Daniel Ricciardo nebo Jean-Eric Vergne ("shodou náhod" všichni z akademie Red Bullu), a dokonce závodí za český tým ISR, což mu však do karet nehraje ani tak. Jsem také toho názoru, že je pro F1 dosud moc mladý a nezkušený. Je nad slunce jasné, že ho tam prosazují pouze díky tomu, že je Rus a možná budoucí naděje pro Rusko, jak se zviditelnit, protože jejich hlavním cílem je zpropagovat Formuli 1 v Rusku. A to právě přes Sirotkina a také Ruskou GP, jejíž fanouškem nejsem ani za mák. Já prostě ruským organizátorům, a to čehokoli, nevěřím. Vždycky na povrch vyplují všemožné problémy a komplikace či zdržení, takže nic není tak, jak by být mělo, i když se vrcholní představitelé tváří, že ano. Stačilo mi číst o tom, jak vypadá organizace závodu v Rusku pro superbiky. Jsem mimochodem zvědavá, jak to tam bude tento týden vypadat. Další ruskou patálií je olympiáda, která se koná příští rok v Soči. Už když jsem věděla, že se to bude konat tam, věděla jsem, že to bude problém. Chápu, že MOV chce pořádat olympiády po celém světě, kde je to co nejvíc možné, aby to bylo spravedlivé, jenže určité destinace tomu nakloněny nikdy nebudou. Díky ruským penězům se to s největší pravděpodobností stihne a já v to doufám, protože si nechci nechat ujít ten parádní zážitek, který mám s olympiádami spojený, jenže stejně jsem nějakým zvláštním způsobem přesvědčená, že to nebude stát za nic.

Zpátky k F1. Nebýt ruských peněz, tak by si Sirotkin k Formuli 1 ani nečuchl. Nechci zde tvrdit, že neumí jezdit, jenže to je právě ten problém, že to ještě nikdo pořádně neví. Chce se mi říct, že nějaký důvod Rusové přeci jenom měli, aby protěžovali zrovna jeho. Ten se zdá být nasnadě. Je mladý, takže toho může dokázat spoustu, pokud na to ovšem bude mít. Peníze a společnosti, které za ním stojí, mu závody nevyhrají. A Sauber bude muset setsakramentsky makat, aby mu a jeho týmovému kolegovi připravil dobré auto, které bude opět schopno zajíždět pódiová umístění. Jeho týmový kolega. O tom dosud nepadlo ani slovo. Je možné, že jím bude také někdo úplně jiný, anebo jím zůstane Esteban Gutiérrez. Nechci ho srovnávat se Sirotkinem, poněvadž by se zdálo, že i jemu pomohly mexické peníze společnosti Telmex (obdobně jako Sergiu Pérezovi), ovšem postavte si Sirotkina a Gutiérrezem na misku vah. Esteban je mistr GP3 z roku 2010, závodil v GP2, kde sbíral pódia i vítězství. On si místo u Sauberu zasloužil, o Sergiovi nemluvě. Jenže zdá se, že to Sauberu s Telmexem zrovna neklape. Jinak si nedovedu vysvětlit, že by s nimi v zádech měl Sauber takové finanční problémy.

Proto není jasné, že tam Esteban zůstane i příští rok. A že by se chtěl Telmex nechat utlačovat ruskými společnostmi se mi také nezdá. Je to poněkud zvláštní a komická kombinace. Mexiko a Rusko. Telmex má však výhodu. Pokud se nepohodne se Sauberem, může upalovat do McLarenu podporovat slavnějšího Mexičana Sergia Péreze. Těžko říct.

Zpět k Sirotkinovi. Jeho místo u Sauberu by si totiž mnohem více zasloužili i jiní závodníci, mladí a talentovaní. Pohleďme jen do startovní listiny GP2. Marcus Ericsson. Závodí zde už čtvrtou sezónu. Má sice občas výkyvy ve své výkonnosti a ne vždy se mu daří. Fabio Leimer je v GP2 po stejnou dobu jako Marcus a musím říct, že je lepším závodníkem. Sam Bird je dalším řádným příkladem. I on už si na trati myslím potenciální sedačku v F1 vysloužil. Pak zde najdeme mnoho dalších talentovaných mladíků, kteří budou dřív nebo později připravení na to usednout do kokpitů Formule 1. James Calado, Mitch Evans, Felipe Nasr, Stefano Coletti, Robin Frijns. A to jsme zatím pouze u GP2. V kategorii GP3 najdeme další talenty. Carlos Sainz, Nick Yelloly, Tio Ellinas, Lewis Williamson, Melville McKee, Aaro Vainio ... A tak bych mohla pokračovat donekonečna. A nejsou to jenom piloti těch to slavných sérií, někteří se tam ani nedostanou a promarní svou životní šanci. A proto je moc smutné, že jejich osudy řídí peněženky sponzorů a sponzoři samotní. Ale takhle to bylo vždy a vždy bude. Formule 1 je drahý byznys a jen pro ty vyvolené. Pro mnoho talentů, kteří by se třeba mohli stát mistry světa, tak zůstanou dveře královny motorsportu provždy zavřené.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře