SnL: Vikersund ... skloubení strachu a krásy

11. únor 2011 | 16.21 |

Vikersund. Náš Vikersund. Náš nový Vikersund. Náš nový můstek ve Vikersundu. Náš nový mamutí můstek ve Vikersundu s Hill Size 225. Myslím, že to by na představení mohlo stačit.
Rozhodla jsem se o něm zmínit nejen proto, že je z něj teď největší můstek na světě a nachází se u nás, ale také proto, že tento víkend se tam konají závody světového poháru v letech na lyžích. Musím se bezpodmínečně přiznat, že mám strach. Mám vážně strach z toho, jestli všechno dopadne dobře a všichni tyto lety přežijí ve zdraví, protože létat až k hranici 250, jak si někteří odborníci myslí, je nebezepečné. A zároveň je to krásné. Musí to být nádherný pocit stanout pod můstkem, pod tak obrovským můstkem a vzhlédnout nahoru. Jenom z té představy mám husí kůži.

VIKERSUNDBAKKEN

Vikersundbakken je jediný mamutí můstek nacházející se ve skandinávských zemích. Nachází se v Norsku v blízkosti obce Vikersund. Se svým rekordem v délce skoku - 219 m, který drží rakouský skokan Roland Müller a finský Harri Olli, to je třetí největší můstek na světě po Letalnici ve slovinské Planici a můstku Heini-Klopfer-Skiflugschanze v  německém Oberstdorfu. V roce 2010 prodělal můstek kompletní rekonstrukci a jeho nynější parametry jsou K195 a HS225.

Kvůli MS v letech na lyžích v roce 2012 prodělal můstek Vikersundbakken v roce 2010 kompletní rekonstrukci. Původní mamut byl v květnu 2010 stržen. Profil nového navrhli bratři Goriškovi, kteří stojí i za Letalnicí. Můstek byl zasazen více do svahu, byla vybudována štěrková bočnice. Bylo tak dosaženo zlepšení eliminace větru. Zároveň se z Vikersundbakkenu stal největší můstek na světě. Konstrukční bod je nyní na 195 metrech a Hill Size činí 225 metrů. Nájezd umožňuje rychlost až 108 km/h. Kompletní přestavba přišla v přepočtu zhruba na 240 milionů Kč. První skokané se na můstku představí 9.2.2011. První závody SP se chystají na 12-13.2.2011. V roce 2012 bude pak Vikersund hostit MS v letech na lyžích. Optimisté hovoří, že v ideálních podmínkách se budou lety pohybovat až kolem hranice 250 metrů! Rekonstrukce čeká i další mamutí můstky. Mamut Tauplitz/Bad Mitterndorf v Kulmu má přestavbu již ve fázi plánování a projektování. Rekonstrukce také čeká již značně zastaralou legendární Letalnicu.

zdroj: wikipedia.cz

Poznámka: První let se zde už uskutečnil a má ho na svědomí norský skokan Vegard Swensen. V těchto okamžicích již měl probíhat oficiální první trénink skokanů v rámci SP, ale kvůli povětrnostvním podmínkám je posunut na 17:00. Nechci ani pomyslet, co by se mohlo stát, kdyby někdo doplatil na silný poryv větru ... musím věřit, že všechno bude v pořádku a být optimistou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře