Bouvetøya

9. srpen 2010 | 18.28 |
› 

Bouvetøya, neboli Bouvetův ostrov, je neobydlený sub-antarktický vulkanický ostrov v jižní části Atlantského oceánu. Leží zhruba jihozápadně od mysu Dobré naděje nacházejícího se v Jihoafrické republice. Ostrov je norské teritorium.
Jeho rozloha je 49 km², 93 % jeho povrchu tvoří ledovce, které pokrývají jižní a východní pobřeží. Ostrov je velmi těžko přístupný, nemá žádný přístav, dá se zakotvit pouze při pobřeží. Mohutné ledovce padají z útesů přímo do moře nebo na pláže tvořené tmavým vulkanickým pískem. Pobřeží je v délce 29,6 km často obklopeno ledovými krami. Nejvyšší bod ostrova se jmenuje Olavtoppen, vrchol je 780 metrů nad mořem. Lávový šelf na západě ostrova, který se objevil v letech 1955 a 1958, zde umožňuje hnízdit ptákům. Bouvetův ostrov může být kandidátem na jeden z nejodlehlejších ostrovů. Nejbližší další pevnina je až Země královny Maud (součást Antarktidy), která je vzdálena 1600 kilometrů jižně a je také neobydlená.
Dne 22. září 1979 americká družice Vela zaznamenala velký záblesk (je přisuzován podle intenzity výbuchu menší jaderné bombě nebo dopadu velkého meteoru) v pásu jižního Indického oceánu mezi Bouvetovým ostrovem a ostrovem Prince Edvarda. Radioaktivní spad dopadl na velmi rozsáhlou oblast a byl zaznamenán vědci v Australském antarktickém teritoriu. Žádná země nepřiznala svou odpovědnost k testu, ale podezření padlo na Jihoafrickou republiku, Izrael a Taiwan.

Bouvetøya3                Bouvetøya2

Bouvetøya1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bouvetøya finsko 10. 08. 2010 - 13:05