Norsko

3. srpen 2010 | 21.39 |
› 

Norsko (zastarale Norvežsko, v místní jazykové verzi bokmål celým názvem Kongeriket Norge, ve verzi nynorsk Kongeriket Noreg, v řeči národnostní menšiny Sami Norga) je stát ve Skandinávii. Se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních zaujímá 8. místo v Evropě. Má zhruba 4,8 mil. obyvatel, z nichž již zhruba 10 % má zahraniční původ. Hlavním městem je Oslo se zhruba 570.000 obyvateli. Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, Finskem a Ruskem na severovýchodě. S Ruskem vede spor o dělící linii teritoriálních vod v Barentsově moři. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na Ostrov Petra I. v jižním Pacifiku a teritorium Země královny Maud (Dronning Maud Land) v Antarktidě.

Norsko je převážně hornatá země, nejvyšší hora Galdhøpiggen měří 2.469 metrů. V její blízkosti také leží dva norské ledovce Jostedalsbreen a Jotunheimen, lákající každý rok tisíce turistů. Na mezinárodní silnici E16, spojující Oslo s Bergenem na západním pobřeží Norska, se nachází nejdelší dopravní tunel na světě (Lærdal, 24,5 km dlouhý).

zdroj: wikipedia.cz

To jen tak na úvod, protože jsem s hrůzou zjistila, že tu o mém milovaném Norsku nic není. Tak to musím honem rychle napravit.

norge-vlajka vlajka Norska

norge-znak znak Norska (odmyslete si ten černý podklad ;))

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Norsko niki 03. 08. 2010 - 21:50
RE: Norsko marit 03. 08. 2010 - 21:55